.
Retina Yırtılması Neden Olur

Retina Yırtılması Neden Olur

Mart 15, 2024 0 Yazar: biotiktok

Retina Yırtılması Neden Olur?

Yaşlanma ile birlikte göz içi jelinin sıvılaşarak retinadan ayrılması, retina yırtılmasının ana nedenidir. Bu ayrılma, retinaya zarar verebilir. Yüksek miyopi, geçirilmiş göz ameliyatları, göz yaralanmaları ve ailesel göz hastalıkları risk faktörlerine dahildir.

Sevdiğin fenomen yada ünlü birinin telefon numarasını bulmak mı istiyorsun? Bu içerik tam sana göre hemen yukarıdaki görsele tıkla ve fenomenlerin telefon numaralarını nasıl bulacağını öğren.

Retina Yırtılması

Göz retina tabakasında bir deliktir. Retina, gözü oluşturan ince bir dokudur. Yırtık veya delik retina yırtılması altta bulunan sıvının yırtık bölgesine sızmasına neden olabilir ve retina düşebilir, bu da görme sorunlarına neden olabilir.

En yaygın retina yırtılmasının belirtileri şunlardır: Işığın parlaması veya ışık çakmaları görmek, görüş alanında uçuşan noktalar veya bir “şamandıra” duygusu, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan karanlık alanlar veya perdeleme görmek ve görüş keskinliğinin ani bir şekilde azalması.

Retina Yırtılması Ameliyatı Sonrası Görme

Tedavi, retinanın yırtılması erken teşhis edildiğinde başarılıdır. Hastaların çoğu ameliyattan sonra görme kalitesinde iyileşme yaşar. Bununla birlikte, yırtığın yeri ve büyüklüğü, uygulanan tedavi yöntemi ve diğer bireysel faktörler tamamen iyileşmeyi etkileyebilir.

Retina Yırtılması Ameliyatı

Görme, ameliyattan sonra genellikle yavaş yavaş iyileşir. Ancak lazer fotokoagülasyonu ve kriyoterapi retina yırtığını tedavi etmek için en yaygın tekniklerdir. Lazer fotokoagülasyon, yırtığı çevreleyen retinayı bir “kaynakla” kaplar. Kriyoterapi, soğuk enerji kullanarak yırtığı dondurmak ve kapatmak için kullanılır. Retinada bir yırtık meydana gelirse, vitrektomi veya skleral burkulma gibi daha büyük cerrahi işlemler gerekebilir., yırtılma şiddetine, yırtılma öncesi görme durumuna ve uygulanan cerrahi işleme bağlı olarak değişebilir. Başarılı bir ameliyat, çoğu hastanın görmelerinin önemli ölçüde iyileşmesini garanti eder. Bununla birlikte, görme keskinliğinin tamamen iyileşebileceği konusunda herhangi bir garanti yok. Sonuç olarak, olumlu sonuçlar elde etmek için teşhis ve tedavi zamanında yapılmalıdır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt tedavisi, zamanla gözdeki doğal merceğin bulanıklaşmasının bir sonucudur. Bu tedavi, bulanıklaşmış lensin çıkarılması ve yerine yapay bir lensin yerleştirilmesi için tipik olarak cerrahi bir operasyon gerektirir. Bu prosedürün amacı, görüşün daha net hale getirilmesidir.

Bakınız  Profesyonel  Saç Ekimi

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt ameliyatı, hastanın günlük yaşam kalitesini etkileyen bir görme bozukluğu yaşaması durumunda gereklidir. Sürücü katarakt ameliyatı sonrası, okuma, televizyon izlemek gibi etkinliklerde zorluk yaşadığında veya lens veya gözlük reçetesiyle düzeltilemeyen bir görme bozukluğu yaşadığında ameliyat gerekebilir. Daha güçlü bir aydınlatma veya yeni gözlük reçetesi, kataraktın başlangıcında belirtilerle başa çıkabilir. Ancak hastalık ilerledikçe cerrahi girişimler kaçınılmaz hale gelir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt, gözün doğal merceğinin zamanla azalmasıyla oluşur. Genel olarak yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar, ancak travma, bazı ilaçlar, uzun süre güneş ışığı maruziyeti ve bazı hastalıklar gibi diğer faktörler de kataraktın ortaya çıkmasına neden olabilir. Kataraktın sonuçları bulanık, puslu veya mat görünür.

Solgun ya da sarımsı bir renk görünümü

gece görüşünün zayıflaması

çift görme veya gölge oluşumu

sık sık kontakt lens veya gözlük reçetesi değişikliği

Katarakt Türleri Nelerdir?

Katarakt, meydana geldiği yere ve nedene göre çeşitli türlere ayrılır. Göz merceğinin merkezinde nükleer katarakt meydana gelir. Bu genellikle yaşla ilgilidir.

Kortikal katarakt, göz merceğinin dış kabuğunda kama şeklinde beyaz opasitelerin oluşumudur.

Subkapsüler Arka Katarakt: Şeker hastalığı olanlar ve yakın gözlük reçetesine sahip kişilerde daha sık görülür.

Katarakt doğuştan: Bazı bebekler kataraktla doğabilir veya gelişebilir. Bu, hamilelik sırasında anne tarafından geçirilen enfeksiyonlara veya genetik faktörlere bağlı olabilir.

Lasik Göz Ameliyatı Nedir?

Refraktif göz bozukluklarını düzeltmek için lazer destekli in situ keratomileusis ameliyatı kullanılır. Bu işlem, korneanın şeklini değiştirerek ışığın göze girmesini düzelterek daha net bir görüş sağlar.

Bakınız  Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Lasik Ameliyatı Hangi Göz Bozukluklarında Uygulanır?

Lasik ameliyatı, miyopi (kısa görüşlülük), hipermetropi (uzağı, yakını görememe) ve astigmatizma gibi refraktif göz bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Lasik, bu bozukluklardaki korneanın eğriliğini değiştirerek ve ışığın retina üzerine düşme şeklini değiştirerek görsel keskinliği artırır.

Lasik Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Lasik ameliyatı için aday olan kişiler en az on sekiz yaşında olmalıdır.

Göz reçetesi son bir yıl boyunca aynı kalması gerekir.

Hem hamile hem de emzirme döneminde olmalıdır.

Katarakt, glakom gibi ileri göz hastalıkları olmamalıdır.

Genel olarak iyi sağlıklı olmalıdır.

Lasik Ameliyatı Öncesi Uygunluk Nasıl Değerlendirilir?

Lasik operasyona uygun olup olmadığınızı belirlemek için kapsamlı bir göz muayenesi yapılır. Bu inceleme, gözün kalınlığı, şekli, göz içi basıncı ve diğer anatomik özelliklerini inceler. Ayrıca hastanın tıbbi geçmişi, kullandığı ilaçlar ve göz travmaları veya operasyonları hakkında bilgi alınır. Doktor, bu bilgileri kullanarak lasik ameliyatı yapmayı düşünür. Ek olarak, muhtemel faydaları ve zararları ele alır.

Lasik Ameliyatı ve Sonrası Süreç Nasıldır?

Lasik ameliyatlar genellikle otuz dakikadan kısa sürer. Lokal anestezi damlaları gözleri uyuşturur. Operasyon sırasında doktor korneanın ince bir flepini keser. Bir lazer cihazı kullanılarak korneanın alt tabakasına şekil verilir. İlk lep yerleştirildikten sonra ameliyat tamamlanır.
Ameliyattan sonra çoğu zaman hastalar evlerine dönebilirler. Gözlerde yanma, kaşıntı ya da bulanık görme gibi geçici belirtiler kısa sürede ortadan kalkar ve normal hale gelir. Genellikle birkaç hafta içinde tamamen iyileşir ve uzun ömürlü bir görüşe kavuşur.

 

 

 

Çerez Politikası | Gizlilik Politikası | Künye | KVKK | RSS | Site MAP