.
Lasik Göz Ameliyatı

Lasik Göz Ameliyatı

Aralık 12, 2023 0 Yazar: biotiktok

Lasik Göz Ameliyatı

Refraktif göz bozuklukları, lazer destekli lazer cerrahisiyle düzeltilir. Lasik ameliyatında korneanın şekli değiştirilir, böylece ışığın retina üzerine doğru odaklanması sağlanır. Bu, hipermetropi, miyopi ve astigmat gibi göz bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu işlemden sonra hasta, gözlük veya kontakt lens kullanma ihtiyacını azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir.

Sevdiğin fenomen yada ünlü birinin telefon numarasını bulmak mı istiyorsun? Bu içerik tam sana göre hemen yukarıdaki görsele tıkla ve fenomenlerin telefon numaralarını nasıl bulacağını öğren.

 

Lasik Ameliyatı Hangi Göz Bozukluklarında Uygulanır?

Refraktif göz bozukluklarını düzeltmek için lasik ameliyatı yapılır. Bu yöntem, kısa görüşlülük (miyopi), hipermetropi (uzağı net görebilme ve lasik ameliyatı yakını görememe ve astigmatizma (korneanın eşit olmayan eğriliği nedeniyle ışığın birden fazla noktaya odaklanması) gibi göz bozukluklarını tedavi eder.

Lasik Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Lasik ameliyatı için adayların aşağıdaki koşullara uyması gerekir: Son bir yılda göz reçetelerinin düzenli olarak uygulanması.

18 yaşından büyük olmalı.

Göz içi basıncı normaldir.

Kornea sağlam ve yeterli kalınlıktadır.

Gözlerinde herhangi bir yaralanma veya enfeksiyon bulunmamaktadır.

Hamile veya emzirme döneminde olmaları

Lasik Ameliyatı Öncesi Uygunluk Nasıl Değerlendirilir?

Lasik ameliyatı için uygun olup olmadığına karar vermek için kişinin kapsamlı bir göz muayenesi geçirmesi gerekir. Bu muayene sırasında göz içi basıncı, nem seviyesi, korneanın kalınlığı ve gözün genel sağlığı değerlendirilir. Hastanın tıbbi geçmişi ve kullandığı ilaçlar da ayrıca incelenir.

Lasik Ameliyatı ve Sonrası Süreç Nasıldır?

Her iki göz için lasik ameliyatı hızlı bir operasyondur ve yaklaşık yirmi ila otuz dakika sürer. Lokal anestezik damlalar gözleri uyuşturur. Daha sonra bir lazer korneanın üst yüzeyinde küçük bir flep oluşturur. Bu flep çıkarıldıktan sonra, başka bir lazer korneasının altındaki dokuya şekil verilir.

Bakınız  Meme Büyütme Ameliyatı

İşlem bittikten sonra flep doğal olarak iyileşir. Ameliyattan sonra çoğu zaman hastalar eve dönebilirler. Yanma ve kaşıntı gibi belirtiler ilk günlerde görülebilir, ancak bunlar kısa sürede geçer. İyileşmenin tamamı birkaç hafta sürebilir. Hasta, doktorunun tavsiyelerini takip ederek en iyi sonucu alabilir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt tedavisi, gözün doğal merceğinin zamanla bulanıklaşması nedeniyle görme kalitesinin bozulması durumunda kullanılır ve katarakt ameliyatıbu tedavinin tipik bir cerrahi işlemidir. Ameliyatın bir sonucu olarak, hastanın bulanık lensi çıkarılır ve yerine yapay bir lens yerleştirilir. Bu, hastanın görme kalitesini iyileştirir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarak büyüdükçe günlük yaşamda zorluklarla karşılaşmaya başladığında ameliyat gerekebilir. Katarakt ameliyatı geçiren kişinin yaşam kalitesi, ameliyat zamanı ile doğru orantılıdır. Göz sağlığı için bir tehlike oluşturmadığı sürece, herkes katarakt ameliyatı olabilir.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt, genellikle yaşla birlikte ortaya çıkar. Göz lensinin yapısındaki proteinler zamanla değişir. Bu proteinler bir araya geldiğinde lens bulanıklaşır. Belirler, bulanık görme, renklerin soluk görünmesi, çift görme ve ışığa karşı artmış hassasiyettir.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Kataraktın yerleşimi ve şekli birkaç kategoriye ayrılır. Nükleer Katarakt, göz merceğinin merkezinde oluşur. Genel olarak yaş ilerler.

Kortikal Katarakt, merceğin dış tabakasında beyaz lekeler şeklinde oluşan bir hastalıktır.

Subkapsüler arka katarakt, göz merceğinin arkasında meydana gelir. Bu, diyabetli kişiler ve yüksek dozda steroid ilaçları kullananlar arasında daha yaygındır.

Konjenital Katarakt: Bu tür katarakt doğuştan gelir ve genetik faktörlerle bağlantılıdır.

Retina Yırtılması Nedir?

Gözün arkasındaki ışığa duyarlı tabaka retina olarak bilinir. Bu tabaka, görmemizi sağlayan işlemler için ışığı işleyip beyne bilgi gönderir. Bu ışığa duyarlı tabakanın anormal bir şekilde kopması veya ayrılması retina yırtılması olarak bilinir. Tedavi edilmezse, retina dekolmanı (göz küresinin arkasındaki dokulardan tamamen ayrılması) oluşabilir. Bu da uzun süreli görme kaybına neden olabilir.

Bakınız  Cilt Bakım Cihazı Nedir

Retina Yırtılması Belirtileri

Retina yırtılmasının belirtileri genellikle ani ve belirgin göz floaters (ufak hareket eden lekeler) ortaya çıkması, ışığa karşı ani parlama ya da şimşek çakması hissi, görüş alanında bir gölge ya da perde hissi ve görme keskinliğinin azalması.

Retina Yırtılması Neden Olur?

Göz yaralanmaları, miyopi (uzağı görememe) ve yaşla bağlantılı vitreöz dekolmanı (gözün içindeki jelimsi maddenin yaşlandıkça sıkılaşması ve retina üzerinde çekme kuvveti oluşturması) en yaygın nedenlerdir.

Retina Yırtılması Ameliyatı

Retina yırtılması önemli bir hastalıktır ve genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Ameliyatın temel amacı, yırtılmış alanı onararakretina yırtılması ameliyatı retinayı normal konumuna döndürmektir. Kriyoterapi (soğuk tedavi) veya lazer tedavisi bu amaca hizmet edebilir. Bazı durumlarda, vitrektomi olarak bilinen daha kapsamlı bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Retina Yırtılması Ameliyatı Sonrası Görme

Ameliyat sonrası görme genellikle yavaş yavaş iyileşir. Bununla birlikte, yırtılma şiddeti, yırtılma öncesi görme durumu ve uygulanan cerrahi işlemin tipine bağlı olarak tam iyileşme süresi değişebilir. Ameliyatın başarılı olması, çoğu hastanın görmelerinin önemli ölçüde iyileşmesini garanti eder. Bununla birlikte, görme keskinliğinin tamamen geri kazanılabileceği konusunda herhangi bir garanti yoktur. Sonuç olarak, olumlu sonuçlar için erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

 

 

 

Çerez Politikası | Gizlilik Politikası | Künye | KVKK | RSS | Site MAP